Списък на органите за алтернативно решаване на потребителски спорове. Електронна платформа за онлайн решаване на спорове.
Спорове решаване kidmag.eu
Министърът на икономиката в качеството си на компетентен орган за признаване на органите за алтернативно решаване на спорове /АРС/е одобрил Списък на органите, признати за органи за алтернативно решаване на спорове между потребители и търговци на територията на Република България.
Списък на всички органи за алтернативно решаване на спорове, нотифицирани от държавите-членки е достъпен тук. https://webgate.ec.europa.eu/odr/main/index.cfm?event=main.adr.show.
Електронната платформа за ОРС е изградена и се администрира от Европейската комисия. Платформата, представлява единен портал за достъп на потребители и търговци, които искат да решат спор по извънсъдебен път.
Електронната платформа, изпълнява следните функции:
- предоставя електронен формуляр за жалби, който може да бъде попълнен от жалбоподателя в съответствие;
- уведомява ответната страна за подадената жалба;
- определя компетентния орган или органи за АРС и предава жалбата до органа за АРС, която страните по спора са се споразумели да използват;
- предлага безплатно електронно средство за управление на случаите, позволяващо на страните и на органа за АРС да провеждат процедурата за решаване на спора онлайн чрез платформата за ОРС;
- предоставя на страните и на структурата за АРС езиков превод на информацията, която е необходима за решаването на спора и се обменя посредством платформата за ОРС;
- предоставя електронен формуляр, чрез който органите за АРС предават информацията;
- осигурява система за обратна връзка, която дава възможност на страните да изразят мнението си относно функционирането на платформата за ОРС и на органа за АРС, който е разгледал техния спор;
- предоставя обща информация относно алтернативното решаване на спорове, съществуващите структури,координати на звената за контакт за ОРС, статистическа информация и др.
Много потребители не са запознати с наличието на органи за извънсъдебно решаване на спорове, както в България, така и в останалите държави-членки на Европейския съюз. Понякога, дори да и разполагат с такава информация, потребителите не могат сами да преценят кой е компетентният орган. Създадената от Европейската комисия платформа има за цел преодоляване на тази трудност. Достатъчно е потребителят да подаде жалба чрез платформата, която автоматично идентифицира компетентния орган за АРС. Ето защо, компетентните органи на държавите-членки на Европейския съюз публикуват на платформата, информация за наличието на органи за АРС в съответната страна.
За да подадат жалба, потребителите трябва да попълнят електронен формуляр. Той е достъпен на платформата за ОРС като информацията, която предоставят е достатъчна да определи компетентния орган за АРС и включва:
- информация дали жалбоподателят е потребител или търговец;
- име и електронен адрес и географски адрес на потребителя;
- име, електронен адрес и географски адрес на търговеца;
- име, електронен адрес и географски адрес на представителя на жалбоподателя, ако е приложимо;
- език(езици) на жалбоподателя или представителя, ако е приложимо;
- език на ответната страна, ако е известен;
- вид на стоката или услугата, за която се отнася жалбата;
- информация дали стоката или услугата е била предложена от търговеца и поръчана от потребителя чрез страницата в интернет или други електронни средства;
- цената на закупената стока или услуга;
- датата, на която потребителят е закупил стоката или услугата;
- информация дали потребителят се е свързал директно с търговеца;
- информация дали спорът вече се разглежда или е бил разглеждан от структура за АРС или от съд;
- вид на жалбата;
- описание на жалбата;
- структурите за АРС, които търговецът е задължен да използва или се е ангажирал да използва съгласно член 13, параграф 1 от Директива 2013/11/ЕС, ако са известни.
Достъпът до платформата може да бъде осъществен на страниците на Комисия за защита на потребителите и Европейския потребителски център – България.
Европейският потребителски център е контактна точка за България в мрежата на звената за контакт за онлайн решаване на спорове. Той съдейства на потребителите да получат достъп до съответния компетентен орган за решаване на спорове в друга държава-членка.